Plastik Çember Makinası

Plastik çember makinası, plastik çember ile çalışabilen, palet çemberleme (palet çemberleme makinası ile ilgili yazımıza buradan bakabilirsiniz.) ve koli çemberlemede en sık kullanılan çemberleme metodudur. plastik çemberler bağlanacak olan ürünün ağırlığı ve ölçülerine göre farklı genişlik ve kalınlıkta olabilmektedir. Kullanılacak olan çember makinaları da bu çember ölçülerine göre belirlenmektedir. palet çemberleme makinaları genellikle 9 mm çember ile 19 plastik çember arasındaki ölçülerde çemberlenmektedir. Koli çemberleme 5 mm ile 12 mm arasındaki Pet çemberler ile kullanılmaktadır.

Plastik çember makinası kullanımı

Palet çemberleme ve koli çemberleme makinaları olarak iki gruba ayırarak anlatılabilir. Palet çember makinaları manual çemberleme makinası, havalı çember makinası ve şarjlı çember makinası olamk üzere 3 grupta kullanılmaktadır. Koli çember makinaları ise yarı otomatik ve otomatik olarak iki grupta kullanılmaktadır.

 1. Manual çemberleme makinası

  Çemberi palet etrafında doladıktan sonra çember takası çembere takılır. Alta gelen çemberi aparatın metal tabanının üstünden geçirilir. Üstte kalan çember; bıçağın bulunduğu mekanizmadan, ardından çemberi gerdiren mekanızmaya takılır. Tutma kolu yardımı ile istenilen miktarda çember gerdirilerek kol aşağıya doğru bastırılarak çember kesilir.

 2. Şarjlı çember makinası

  Manual makinanın aksine şarjlı ve havalı makinelerde toka vb. yardımcı ürün kullanılmaz. Çember palet etrafında manual doladıktan sonra; makinede bulunan tutma kolunu kaldırarak çember arasına yerleştirilir. Yerleştirilen çember makinenin üzerinde gerdirme tuşuna basılarak istenilen ölçüde gerdirilerek kaynatma tuşu ile çember yapıştırılır.

 3. Havalı çember makinası

  Temel olarak şarjlı çember makinası ile aynı prensipte çalışır. Tek farkı gücünü bataryadan değil basınçlı havadan alır.

 

 1. Tam Otomatik Koli çember makinası

  Tam otomatik çember makinası, çemberlenecek olan ürünün ebatlarına göre belirlenir. Çemberlenecek olan koli çerçevenin içine bırakılır ve makinede bulunan sensörler yardımı ile koli çemberlenir.

 2. Yarı otomatik koli çember makinası

  Yarı otomatik çember makinası, çemberlenecek olan kolinin makinenin üzerine konularak makine üzerinde bulunan kılavuz parçasına yaslanmasının üzerine makinenin üzerinde bulunan çemberin koli üzerinde geçirilerek makineye verilmesi ile çemberleme işlemi tamamlanır.

Onare Endüstriyel ambalajlama; satılan tüm çemberleme makinelerinde genel makine kullanım ve bakım eğitimi vermektedir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir