Ambalaj Çemberi

Ambalaj Çemberi

Ambalaj çemberi ürünler paletli ya da kolili sevkiyatlarında dağılmadan sevk edilmesi için ürün ebat ve ağırlıklarına göre farklı mukavemet değerleri olan şeritlerdir. Ambalajlanacak olan ürün çeşitliliğine ağırlığına ve ebadına göre farklı çeşitlilikte çember mevcuttur. Aşağıda ambalaj çember çeşitleri ile ilgili kısa açıklamalar bulunmaktadır.

plastik çember

Plastik ambalaj çemberleri; Poliproplen (PP) Çemberler, Polyester (PET) Çemberler, Dylastik Poliproplen (DPP) Çemberler, Polyester Lifli Çemberler, Polyester Lifli Composit (CC) Çemberlerdir.

Poliproplen (PP) Çemberler

Hafif ürün grupları için ambalaj çemberi

Poliproplen (PP) Çemberler
PP Çember

Poliproplen (PP) Çemberler: Şarjlı ve havalı çember makinası, otomatik çerçeveli çember makinası ve masa tip yarı otomatik çember makinası uygulamalarında kullanılır. Hafif ürünlerin palete çemberlenmesi ve koli çemberlemede kullanılabilir. PP çember en ekonomik ambalaj çemberidir. PP plastik çember genellikle 5 mm ile 12 mm arasında değişiklik gösterir. Koli bağlama için 5 mm çember kullanılırken sebze-meyverin sevkiyatlarında genellikle 12 mm pp plastik çember kullanılır.

Polyester (PET) Çemberler

Orta ve Ağır ürünler için ambalaj çemberi

Polyester (PET) Çemberler
Polyester Çember

Polyester (PET) Çemberler: Genellikle akülü ve havalı çember makinası ve full otomatik palet bağlama makinasında kullanılır. Polyester çember genellikle 12 mm ile 19 mm arasında kullanılır. Bazı uygulamalarda 32 mm genişliğinde ambalaj çemberi de kullanılabilir. Palet bağlama uygulamaları genellikle yeşil pet çember ile çemberlenmektedir.

Dylastik Poliproplen (DPP) Çemberler

Dylastik (PP) Çemberler
DPP Çember

Elastikiyeti en iyi olan ambalaj çemberidir. Akülü ve havalı çember makinası ve tam otomatik çember makinası uygulamalarında kullanılmaktadır. Zamanla çeken ürünlerde kullanılan çemberdir. Genellikle 11 mm ile 15 mm arasında kullanılmaktadır.

Polyester Lifli Çemberler ve Polyester Lifli Composit (CC) Çemberler

Genellikle sevkiyat yoğunluğu az olan uygulamalarda kullanılmaktadır. Spiral toka yardımı ile ürünler manual aparatlar ile bağlanarak çemberlenir.

Çelik çemberler

Çelik ambalaj çemberi ve metal ambalaj çemberi olarak bilinir. Demir çelik sektörü ve ağır ürünlerin sevki için kullanılmaktadır. Havalı çember makinası ve full otomatik çemberleme makinaları ile kullanılır. Full otomatik uygulamalarda kaynak ile yapışıtırılırken havalı uygulamalarda çelik tokanın bükülmesi şeklinde uygulanmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir